“Kõhutantsija on filmides alati antikangelane!”

“Kõhutantsija on filmides alati antikangelane!”

Kuidas suhtutakse kõhutantsu Lähis-Idas

Mohamed Abou Shebika

Mohamed Abou Shebika

RaksEstonia detsembrinumbris keskendume sellele, mida diskussioonil räägiti tantsusse suhtumise kohta. Jaanuarinumbris saab aga lugeda sellest, mis on ekspertide arvates “tarab” ning kuidas Lääne tantsijad kõhutantsu mõjutavad. 

Ekspertide paneeli kuulusid:

  • Mohamed Abou Shebika, kes on oma karjääri jooksul nii folklooritantsija, muusik kui orkestrijuht. Nüüd aga korraldab Mohamed kõhutantsuüritusi kogu maailmas, sealhulgas regulaarset 4 korda aastas toimuvat idamaise tantsu festivali Egiptuses.
  • Zeina Abou Shebika, kes tegi 90.-tel edukat tantsijakarjääri nii Kairos kui Aleksandrias ning kes on nüüd rahvusvaheliselt tuntud õpetaja ning tantsija. Lisaks assisteerib ta oma abikaasat Mohamedit tantsuürituste korraldamisel.
  • Outi, Soomest pärit tantsija, kes on Kairos töötanud alates 2005.aastast.
  • Iris Frolov, eesti tantsija, kes on alates 2007.aastast töötanud erinevates Lähis-Ida riikides ning hetkel tantsib Egiptuses Sharm el-Sheikhis.

Outi avas diskussiooni öeldes, et Egiptuses on igal inimesel kõhutantsu kohta oma arvamus ning tavaliselt seostatakse tantsu millegi negatiivsega. Kuigi Outi tantsib kohas, mis reklaamib kõhutantsu kui osa meelelahutusprogrammist, on ikkagi mõnikord juhtumeid, kus inimesed publikust pööravad kas selja või kõnnivad üldse ruumist välja, kui Outi esineb. Seega ei tutvusta Outi ennast Kairos kunagi kõhutantsijana.

Zeina

Zeina Abou Shebika

Kui Zeina 90.-tel Egiptuses tööle asus, siis ta ei hoidnud oma tantsijakarjääri saladuses ning inimeste reaktsion üllatas teda. Kuna tema publik suhtus temasse väga positiivselt ja toetavalt, siis olevat tal alguses raske aru saada, miks ta ei või uhke olla, et ta on tantsija. Aja jooksul ta aga õppis diskreetsem olema.

Iris koges sarnast suhtumist, kui ta töötas Araabia Ühendemiraatides. Sharm el-Sheikhis on aga lood teisit. Selles kuurordilinnas on kahte sorti inimesi: turistid ja need, kes turistide heaks töötavad. Ning viimastesse suhtutakse ühtemoodi – nii hotelliteenindajad, poemüüjad kui tantsijad on kõik samal tasemel.

Mohamedi teekond muusika- ja tantsumaailmas on edenenud järk-järgult. Nii oli tema perekonnal, kes alati eeldas, et ta veedab oma elu pereäris töötades, aega meelelahutusmaailmaga harjuda. Mohamed viskas nalja, et tegelikult on ta üks hinnatumaid suguvõsa liikmeid, sest tänu oma kontaktidele tantsijate ja muusikutega korraldab ta kõige ägedamaid pulmapidusid. Siiski ei räägi ka tema igale inimesele, kellega ta tutvub, mida ta täpselt teeb. Ta ütles, et ta tunnetab ära, kas ta võib avameelne olla, ja kui ei, siis tutvustab ta ennast kui ekspordi ja impordiga tegelevat ärimeest. Mis omal moel ei ole üldse vale.

Mohamed küll püüdvat aeg-ajalt inimeste suhtumist muuta ja selgitada, et tants on siiski kunst. Ent egiptlaste mõttelaad muutub aeglaselt. Näiteks vaatavad kõik, isegi lapsed, endiselt vanu must-valgeid filme, kus kõhutantsija on alati antikangelase rollis.

Lähis-Ida tantsijate suhtumine välismaalastesse on aja jooksul muutunud. Sel ajal, kui Zeina Egiptuses tantsis, oli tööd palju – tal olid show’d kuuel õhtul nädalas ning lisaks esines ta igal õhtul 1-2 pulmas. See oli omamoodi kõhutantsu kuldajastu – kõik tantsijad olid tööga nii hõivatud, et neil ei olnud aega ei sõbrannatseda ega ka üksteisele probleeme tekitada. Aja jooksul aga konkurents tihenes ning olukord muutus keerulisemaks. Outi sõnul tänapäeval Kairos elavad tantsijad omavahel väga tihedat kogukonda ei moodusta, kõik tegelevad oma tööga. Ent kuna igal aastal toimub Egiptuses aina rohkem festivale, siis on ka omavahel kokkusaamiseks põhjust rohkem.

Emiraatides “kohalikke” tantsijaid ei olevat, seega Iris seal töötades mingit vahettegemist ei tundnud. Ning Sharm el-Sheikhi egiptlastest tantsijad suhtuvad välismaalastesse positiivselt. Näiteks on kohalikud kõhutantsijad talt palunud, et ta neid õpetaks.Kui Mohamed ütles, et mõnikord esineb egiptuse tantsijate seas välismaalaste suhtes väikest kadedust, siis Iris kinnitas seda naljaga – tõepoolest kadestatakse tema heledat jumet 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s