Tantsijad liblika sümboli all

Kõhutantsutrupp Asmarah

Aili Reha

Ailisha_DR_1956

Aili Reha
Foto: Edyth Raamat

Idamaise tantsuga juhuslikult 2002. aastal tegelema hakates ei kujutanud ma ette, mis mind tegelikult tulevikus ees ootab. Ei olnud mul ju mõtteski kunagi idamaise tantsu artistiks saada, veel vähem tantsuõpetajaks ja koreograafiks hakata ning oma tublidest õpilastest esinemishuviga harrastustrupp luua. Olin enne seda olnud andunult 25 aastat rahvatantsija ning suure tantsuarmastajana tegelenud peotantsuga ning omanud klassikalise balleti põhibaasi. Aja jooksul on huvi tekitanud ka teised põnevad tantsustiilid, millega olen siis lähemalt tutvust teinud.

Kuigi minu esimene esinemine idamaise tantsijana laabus kõhutantsuharrastajate kontserdil 2003. aasta suve alguses Kanuti Gildi saalis edukalt, olin enne seda kindel, et vähemalt viis aastat läheb aega enne kui üldse sellise imeliku tantsustiiliga publiku ette astuda julgeksin. Vaevu olin esimese kõhutantsu esinemise kogemuse saanud, kui mulle pakuti esimest korda tööd idamaise tantsu õpetajana. Neid pakkumisi erinevatest kohtadest tuli hiljem veel mitmeid… Kõige pikemaks ajaks olengi jäänud oma tantsijatega Saku Huvikeskuse ruumidesse. Sakus käivad minu tantsutundides idamaist tantsu õppimas ja harjutamas naised Sakust ja Tallinnast ning kõige kaugemalt tulija on Maardust!

Koos oma õpilastega esimest korda publiku ette astusin 2005. aasta kevadel idamaise tantsu kontserdil Salme Kultuurikeskuses.

Kuigi Sakus käiakse koos juba 2004. aasta sügisest, võeti nimi Asmarah kasutusele alles 2006. aasta sügisel. Kuna õpilastest oli kujunenud esinemistrupp, siis oli viimane aeg meile leida ilus nimi. Tantsutrupile sobiva nime otsimine ei olnud lihtne – valik oli suur. Kui esialgu oli mõte nimeks panna Farasha (araabia keeles „liblikas“), tundus Asmarah siiski meelepärasem ning parim valik olevat, sest määravaks sai nime algustäht. Vaatamata sellele, et esimene valik ei sobinud, on liblika sümbol jäänud siiani Asmarahi tantsijatele õnne toovaks talismaniks.

asmarah aprill 2013

Asmarah
Foto: erakogu

Asmarahi nime kandvas tantsutrupis käivad koos toredad naised, kelle huvi ja kirg on idamaine tants. Keeruka tantsutehnika omandamine ning idamaine muusika on muutnud neid graatsilisemaks, liikuvamaks, andnud juurde enesekindlust ja energiat ka igapäevaste toimetuste tegemiseks. Publiku soe vastuvõtt ning hea tagasiside on kujundanud harrastajatest järjest paremad esinejad, mis on andnud julgust ja tahet oma toreda hobiga veelgi põhjalikumalt tegeleda. Et esinemiskavad oleksid huvitavad ja mitmekesised, õpitakse juurde uusi tantse ning järjekindlalt hoitakse alal vanu.

Kaunid esinemiskostüümid on enamjaolt valminud trupi ühe osavate näppudega tantsijanna usina töö tulemusena ning hetkel uutest kostüümidest puudust ei tunta.

Keila Kultuurikeskusesse kutsuti mind 2007. aasta sügisel. Kuigi Saku ja Keila tantsijad harjutavad teineteisest eraldi, esinetakse tavaliselt ikka koos, ühises tantsutrupis. Muidugi tuleb enne esinemisi leida ühine aeg ja koht tantsujooniste kokkuharjutamiseks, tavaliselt teeme seda ikka Sakus.

Asmarah tähistas oma viiendat aastapäeva Saku Valla Majas 16. aprillil 2010 suurepärase idamaise tantsuetendusega „Armastusega Asmarahilt“. Kontsert-etendus toimus kahes osas ning külalistena osalesid etenduses muusikud Kill Kaare ja Arno Kalbus. Saal oli vaatajatest puupüsti täis ning pärast toimus suur tordisöömine.

Esinemisi-tantsupraktikat on tantsutrupil aastate jooksul olnud parasjagu. On käidud paljudel erinevatel üritustel üle Eesti. Esinemistihedamal perioodil on oldud publiku ees hooaja jooksul lausa 29-l korral ning oma tegevusega on oldud vägagi edukad. Sel aastal osaleti kahel erineval idamaise tantsu konkursil gruppide kategoorias: Saare Johara, kus saavutati tantsijate endi suureks üllatuseks esikoht ning festivalil Idamaine Kevad, kus kannul olles eelmisel aastal võitnud rühmale tuli leppida kolmanda kohaga.

Meie ühised saavutused:
2007 – kõhutantsukonkurss Kõhutantsutähed, gruppide arvestus – II koht
2008 – kõhutantsukonkurss Kõhutantsutähed, gruppide arvestus – III koht
2010 – ERRS-i poolt korraldatud omanäolise kaerajaani konkurss, koreograafia – II koht
2011 – autoriloomingu, tantsu „Khaeerah Jeahn“, kirjeldus raamatus „Kaerajaan“ (ERRS)
2013 – idamaise tantsu konkurss Saare Johara, gruppide arvestus – I koht
2013 – festival Idamaine Kevad 2013 tantsukonkurss, gruppide kategooria – III koht

asmarah Keskaja Päevad 07.07.2012 459

Raekoja platsil – Keskaja Päevad 2012
Foto: erakogu

Kõhutantsutupi Asmarah tantsijad on veendunud, et idamaine tants ei ole ainult treeningsaaliga piirduv hobi – kui tahtmist ja soovi, jõuab lavalaudadelegi. Selle imelise tantsustiiliga tegelemine on rõõm nii kehale kui ka hingele!

Advertisements

2 thoughts on “Tantsijad liblika sümboli all

  1. Pingback: RaksEstonia vaatab tagasi ja mõtleb edasi | Idamaise tantsu uudiskiri

  2. Pingback: RaksEstonia vaatab tagasi ja mõtleb edasi | Idamaise tantsu uudiskiri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s