Idamaine tants Pärnus ja Pärnumaal

Ave Ermus ja Heivi Tähe

Zarif ja PilleAasta oli siis 2003, kui ka Pärnu naisteni idamaahõngu tooma hakati. Esimene sõnumitooja oli Annika Nõmberg stuudiost La Ronda, kes hakkas esiti õpetama flamencot ja tõi kohe kõrvale ka idamaise tantsu. Teiseks tegutsemisaastaks said eriti agarad tantsijad juba võtta terve paketi kõiksugu mõnusat „kraami“: india klassikaline tants, kõhutants ja jooga. Annika trennides said omavahel tuttavaks tänaseni Pärnus ja Pärnumaal aktiivsed idamaise tantsu vedajad.

Kindlasti tuleb mainida seda, et need, kes me oleme täna, on loonud just Annika oma põhjalikkuse, sügavuse ja hingestatusega. Oleme temalt saanud selle aluspõhja, mida me pole kohanud enam mitte ühegi teise treeneri juures. Tema õpetus oli segu idamaisest filosoofiast, joogast ja kõigest muust huvitavast. Ilmselt “rikkusid” Annika laagrid meid edaspidiseks täiesti ära, sest otsime nüüd alati pakutavatest kavadest seda õhustikku ja materjali, mida õppisime La Ronda laagrites armastama – nädalavahetus täis tantsu, mõtisklusi, joogat ja hullumeelselt head taimetoitu.

Üsna samal ajal, 2004. aasta sügisest hakkas Paikusel kord nädalas huvilistele kõhutantsu ja latiino tunde pakkuma Ulla Helin-Mengel. Alguses jagunes tund kaheks: 30 minutit kõhutantsu ja teine pool latiinot. Ajapikku kujunes aga kogu tunnist kõhutantsu trenn. Huvi suurenes ja tekkis algajate ning edasijõudnute grupp. 2008. aastal sai Paikuse kõhutantsutrupp nimeks Ullah, millega esineti erinevatel valla ja linna üritustel.

Paraku otsustas meie esimene õpetaja Annika edaspidiselt pühenduda vaid joogale ja me hakkasime ringi vaatama uue juhendaja järele. Nii jõudiski Pärnusse Berit Vill aka Aicha Müstika Maagilisest Teatrist.

Berit tõi meieni uusi ja huvitavaid vaatenurki. Algas tugev tehnika lihvimine ja tantsumaailma pildi laiendamine. Tänu Beritile saime teada, kes ja mis on idamaise tantsu maailmas number üks või hoopiski out.

Ühtäkki olime kasvanud piisavalt iseseisvateks ning ajapikku kujunes välja olukord, kus tugevamad tegijad hakkasid ise oma oskusi ja teadmisi Pärnumaal edasi andma. Nii juhtuski, et ühiseid trenne jäi järjest vähemaks, kuniks Berit Pärnus õpetamas käimise sootuks lõpetas.

Nagu eelpool mainitud sai, kasvas meie seast välja nii mõnigi uus tantsuõpetaja. Esiti Kilingi-Nõmmes, seejärel Abja-Paluojal ja Karksi-Nuias alustas 2008. aastal idamaise tantsu õpetamist Tiina Suur, kes oma hingelt sarnaneb kõige enam meie esimese õpetajaga, pühendudes samuti joogale.

Uulu naised said tutvuda idamaise tantsuga samuti aastast 2008, mil neid Heivi Tähe juhendama asus. Kolmandaks-neljandaks õpetamise hooajaks on tal õpilasi juba ka Audrus.

Siinkirjutajad said oma varbad idamaise tantsu maailma ukse vahele aastal 2004-2005.

Akbana 050 2Ajapikku muutus tants meie narkootikumiks, otsisime lisatrennide võimalusi ja käisime koos harjutamas. 2006. a sai alguse tantsutrupp Aleha, millega oma esinejaelus tugevad tuleristsed kohe esimesel aastal igal nädalavahetusel Pärnus Türgi kohvikus esinemas käies saime.

Nagu ikka, kasvasime tugevamaks ja paremaks läbi esinemiste erinevatel üritustel ja Pärnu kuurortasutustes. Kuniks jõudis kätte aeg, mil huvid ja tulevikuplaanid meid lahutasid ning andsid võimaluse sündida Zarifil.

Tribal LivooniaAlgas ääretult huvitav ja inspireeriv aeg meie tantsuelus. Astutud sai õige samm, millest andis aimu üha rohkemate esinemiste ja uute huvitavate võimaluste jada. Meie esinemisgraafik on tihe, astume sageli üles erinevatel Pärnu puhkusepaikade lavadel ja erapidudel. Läbi Ulla saime kokku Olavi Kõrrega, tänu kellele oleme kokku puutunud võimalusega improviseerida elava muusika saatel. Me teeme 2009. aastast koostööd ansambliga Mr Buzuki & Rembetes, kes mängib kreeka muusikat. Sel aastal puutusime kokku balkani muusikaga ning kevadest läks käiku projekt, kus tantsime tribalit keskaja muusika taustaks ansamblis Livoonia.

Üritame nii sageli kui võimalik käia erinevatel tantsukursustel üle Eesti, osaleme alati sügisesel festivalil ja kevadisel hooaja lõpetamisel. Igal suvel võtame kindlasti osa vähemalt ühest tantsulaagrist. Sel hooajal oli meil ka au osaleda Pille Roosi idamaise tantsu solisti meistrikursusel. Vaid nõnda ringi rahmeldades ja end pidevalt täiendades tunneme, et oleme piisavalt head publiku ette astumiseks. Ent tänu meie esimesele õpetajale kasvasime perfektsionistideks ning täiuslikkuse poole on meil kindlasti veel tohult pikk maa.

Tervitusi Pärnust!

Advertisements

One thought on “Idamaine tants Pärnus ja Pärnumaal

  1. Pingback: RaksEstonia vaatab tagasi ja mõtleb edasi | Idamaise tantsu uudiskiri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s