Tants Läänemaa Emiraatides

IiriseõiedAntud loo on kirjutanud Riima Velbre, kes on Haapsalus Iiriseõite eestvedaja, ehk  juhendaja „parem käsi“. Haapsallu, ehk „läänemaa Emiraatidesse“ jõudis idamaine tants 2006. aastal. Enne seda olid kord siin, kord seal Läänemaa kandis kõhutantsulaagrid, kus mõned praegused tantsijad on käinud. Iga kord oli kahju lahkuda peale tunniajast trenni ja lõpukontserti, mida siis tantsulaagri rahvas külalistele esitas. Ilusad inimesed, ilus muusika, ilusad tantsud ja kostüümid ei andnud meie naistele rahu. Haapsalu Ärimessi ajal, kus ühes väikeses boksis demonstreerisid tantsukunsti Iris Frolov ja Pille Roosi, kogunesid ka meie linnna tantsuhuvilised. Kohapeal toimusid ka lühikesed tantsukursused, kus juba päris paljud naised ennast proovile panid. Huvi oli tantsu vastu suur. Pöördusin trennide ettepanekuga Irise poole, et ka Haapsalu naised saaksid kõhutantsu õppida. Ja üllatus – Iris Zahira stuudiost oli nõus meiega tantsuvõlu jagama, kord nädalas Haapsallu sõites.Esimesed treeningud algasid septembris, 2006. aastal. Kokku tuli üks tugev, imeliselt tore ja särasilmne tantsugrupp, mis valis endale nimeks „Iiriseõied“, ja-ja, just meie õpetaja nime järgi. Meie hulgas olid kõik algajad, keegi polnud tõsiselt selle tantsuga varem tegelenud. Esimeseks oli sallitants Scharmeed. Iiris lahkelt õpetas meile huvitavaid tantsutrikke ja liigutusi. Meie silmis oli ta kõige kauneim tantsija. Kuid ainult tantsust oli vähe. Me tahtsime kohe kostüüme ja esinemisi. Ja jälle oli Iris, kes tõi meile näidata oma kauneid kostüüme ning korraldas ka väikest bazaari, kus saime endale üht-teist soetada kostüümi õmblemiseks. Kevadeks olid meil valmis kostüümid ning ka tants oli selge. Sellega me astusime välja kevadfestivalil Salme Kultuurikeskuses. See oli tõsiselt suur väljakutse ning eneseületamine, aga saime hakkama! Iris hoidis meile lava taga pöialt ja pärast saime ka temalt kiita. Olime väga rahul, õnnelikud ning teadsime, et jätkame samas vaimus. See muutis meid julgemaks ja veelgi aktiivsemkaks. Võtsime vastu ka kohalikud esinemise pakkumised. Meie tantsusõpradeks on suurepärane tantsugrupp Hiiumaalt „Sukar“ ja ka flamencotantsijate „Adelante“ grupp. Suurema publiku ees saime ennast näidata koos meie tantsusõpradega Valge Daami päevadel Haapsalus.
2007. aastast otsustas Iiris jätkata oma karjääri Egiptusemaal. Uueks juhendajaks tuli meile Pille Roosi. Teadsime, et Pille on tantsualal suur professionaal. Arvasime, et ei suuda vastata tema ootustele :). Nüüd me olime mitte ainult Iirise-, vaid ka „Roosiõied“ :). Tundsime ennast jälle algajatena. Õppisime Pillelt uusi huvitavaid tantse ja koreograafiaid. Samas püüdis ta meile õpetada esinemisoskust, seletas, kuidas liikuda laval, kuidas käed „hingama“ panna jms. Käisime Pillega meie esimeses tantsulaagris Vormsil. Saime tuttavaks Kaidi Udrisega, kes õpetas meile klassikalist tantsukoreograafiat. Eelvimasel õhtul esitasime oma tantse kohalikule rahvale, oli väga põnev. Jäid väga soojad ja lõbusad mälestsed. Pille ajast on säilinud väga kaunid tantsud, mida me siiani veel tantsime.2009. aastal olime jälle valiku ees, sest Pille ei saanud meiega edasi jätkata. Uue ettepaneku tegime Kaidile, sest meile meeldis tema professionaalne ja sõbralik juhendamisstiil Vormsi tantsulaagris. Ja õnn järjekordselt naeratas meile! Kaidi oli parajasti otsinud endale üht toredat tantsugruppi. Lubasime endast anda parima :).

Töö algas intensiivse tehnika lihvimisega. Kaidi oli väga särav, ilmekas ja meie jaoks jällegi kõige parem õpetaja. Tugev tehnika oli alusbaasiks uutele tantsudele. Õppisime uusi  folkloortantse nagu nuubia ja maroko tants. Kasvas tantsupagas ning tihenes esinemisgraafik. Kaidi õpetas meile põnevaid tantse, meie aga omakorda kiirustasme  uute kostüümide õmblemisega. Koos Hiiumaa tantsijatega esitasime Haapsalu tantsupeol Nuubia tantsu.

Trennide kõrvalt oleme lisaks end täiendanud Outi Bomani, Zahra Mujuneni, Amira ja Sirke kursustel. Tantse oleme juurde õppinud Iriselt ja Pillelt. Ääretult põnev oli Moroco hafla Tallinna „Bonny & Clyde“ ööklubis.

Pikemat aega käisime esinemas kohalike ning välismaa turistidele Haapsalu Fra Mare SPAs. See andis juurde esinemisjulgust ning uusi kogemusi. Pidevalt end täiendades julgesime esineda ka soolotantsudega. Iga aasta oleme osalenud Tallinna kõhutantsufestivalidel ja vahest ka „vabal laval“. Aastatega on tekkinud lausa selle hobi sõltuvus ja mitte ainult tantsu sõltuvus, vaid ka kooskäimise, positiivse energia, suhtlemise, hea füüsilise vormi, hea enesetunde ja hea tervise  sõltuvus. On kuulda, et osad tantsijad on lahti saanud piinavatest seljavaludest.

Saabus aeg, kus ka Kaidi otsustas oma karjääriga minna edasi Kairosse. Mis siis ikka, Kaidi on väga andekas, kaunis, töökas inimene, kes peab leidma uusi võimalusi edasiarenemiseks. Väga raske oli sellest mõelda ja uut juhendajat otsida. Kuid Kaidi oli nii tubli ja hoolitses ka selle eest, et me päris õpetajata ei jääks. 2012. aastast tuli meile Kairi Reinvee. Ja jällegi: super-super-super! Oleme üliõnnelikud meie juhendaja üle, kes oskab meid hinnata väga professionaalse pilguga. Kõik meie pisemad apsud ei jää ilma tema tähelepanekuta. Kairi on meil Haapsalus juba teist aastat. Ta on tõesti super! Tantsuhuvilisi ei jää vähemaks, vaid vastupidi, tuleb aina juurde.

Arvan, et me võime olla tõeliselt uhked meie parimate juhendajate üle, kellelt saame toredat koreograafiat ning kauneid tantse. Iga õpetajaga oleme me õppinud palju uut. Toredaid kogemusi ja jõudu kõigile! Rohket uute huviliste tulekut kauni idamaise tantsukunsti!

Advertisements

One thought on “Tants Läänemaa Emiraatides

  1. Pingback: RaksEstonia vaatab tagasi ja mõtleb edasi | Idamaise tantsu uudiskiri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s