Melaya leff

Kalila

Ajalugu

Kalila

Kalila

Melaya on suur musta värvi ristkülikukujuline rätt, mida naised Alexandrias ja Kairos kasutasid selleks, et kodust lahkudest ja rahva sekka minnes ennast katta. Leff tähendab mähkima või ümber mässima, viidates melaya algupärasele kasutusviisile. Nii ongi see folkloortants nimeks saanud melaya leff. Melaya leff on teatraalne lavatants, mis kujutab naiste elu. Tantsus kasutatakse melayat endale tähelepanu tõmbamiseks, mis läheb vastuollu selle tegeliku kasutamispõhjusega (enda katmine rahva seas olles).

Melaya tantsu taustaks kasutatakse tavaliselt baladi muusikat. Kuigi melayat peetakse Egiptuse folkloortantsuks on selle tegelikult 60.-70. aastatel lavalaudadele toonud Mahmoud Reda. (Rohkem Mahmoud Reda kohta).

Kostüüm

Laval esinemiseks kasutatavad melayad on tihti ääristatud kuldsete või hõbedaste litritega, kuid juba on olemas ka kirjute litritega ning ka värvilisest kangast melayasid. Melaya all kantakse tavasiselt kitsamat ning lühikest erksavärvilist kleiti, mis on kaunistatud volangidega. Lisaks võib melayakleit kaunistatud olla ka pärltikandite või litritega.

Juustesse seotakse sall, mis võib olla kaunistatud tupsude (mandil või mõndades kohtades ka nimega mandihl bi uiya) või lilledega. Vahel kasutatakse musta heegeldatud näo ette käivat katet, mis jätab nähtavale vaid silmad. Ka see võib olla litritega kaunistatud. Sellist näokatet nimetatakse burr’oh või bur’a.

Jalas kantakse lahtisi, kõrge kontsaga kingi. Tänepäeval kasutavad paljud tantsijad spetsiaalseid tantsukingi, näiteks ladina-ameerika tantsudeks mõelduid.

Melaya kasutamine tantsus

Näokate ning tupsudega sall peas. Foto: http://tagir.ru/?page_id=666

Näokate ning tupsudega sall peas. Foto: http://tagir.ru/?page_id=666

Melayat kasutatakse tantsides mitmetel erinevatel viisidel, seda mässitakse ümber keha (kindlal viisil), võetakse lahti ning tehakse melayat käes hoides liigutusi, mässitakse taas ümber keha jne. Vahel mässitakse melaya ümber keha nii, et ka pea on kaetud.

Melayat võib ümber keha mässida näiteks nii: hoia melayat laiemast servast. Pane melaya selja taha nii, et selle ülemine serv oleks kohakuti sinu õlajoonega. Hoia kinni melaya ülemisest servast. Siis võta melaya parem ülemine nurk ning voldi see kokku ja pane üle keha vasaku käe alla (nii, et hoiad serva vasaku käsivarre ning keha vahel). Vasaku käe poolelt hoia melayat ülemisest servast kinni ning viska see üle vasaku küünarvarre.

Videod

Mahmoud Reda melaya koreograafia

Sahar Group esitamas kelmikat melaya koreograafiat

Jamilah esitamas soolot melayaga

 

 

Kasutatud materjal

http://www.bellydancegoddess.co.za/history.htm

http://www.jasminjahal.com/articles/01_06_folkloric.html

http://www.phoenixbellydance.co.nz/milaya-lef

http://www.azhaardance.com/instruction.html

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s