Tantsiks justkui Bollywoodi filmis

Kõhutants india pulmades

Safran

Safran by Aron Urb

Safran. Foto: Aron Urb.

Ma olen Indias oldud kolme kuu jooksul tantsinud väga erinevates kohtades – restoranides, ööklubides, kodustel pidudel ja firmaüritustel… aga kõige erilisemas esinemispaigaks on india pulmad!

Pulm on indialase elus suurüritus ning selle arvelt kokku ei hoita. Ajakirjandusest olen näiteks lugenud juhtumeid, kus inimesed võtavad selleks, et oma laste pulmi pidada, oma maja tagatisel laenu! Pulm ise võib koos kaasnevate üritustega kesta terve nädala, nii et pulmakorraldus on üks suur ja arvestatav turunišš.

Red carpet wedding

Foto:Suhas Goel

Pulmapidude korraldamiseks on olemas spetsiaalsed kohad – wedding halls ja wedding farms. Meie mõistes on viimastel farmidega üsna vähe pistmist, tibusid ja tallesid seal ei näe 😉 Tegemist on lihtsalt vabas õhus oleva peopaigaga. Saalid ja farmid on suurejooneliselt kaunistatud – mul on tihti pulmades esinedes tunne, et ma olen bollywoodi võtteplatsile sattunud. Ühes korralikus pulmapaigas on luksuslik sissepääs, mille taustal saabuvatest külalistest “punase vaiba” pilte tehakse, lava pruutpaari jaoks, teine lava esinejatele ning erineva disainiga laudu, toole ja diivaneid. Platsi või ruumi ääristab rootsi laud, kus pakutakse toitu erinevatest india piirkondadest ning mõnikord ka lääne sööke. Ning kõik see kõik on ekstravagantselt dekoreeritud – suured kangad, värvilised tuled, lilleseaded, purskkaevud jne. Tavaliselt ehitatakse kogu see ilu ainult üheks õhtuks ning järgmise pulma tarbeks tehakse juba uus ja teistsugune “loss”.

Wedding setup

Foto: Suhas Goel

Lääne inimesele, kes on harjunud, et kogu pulm keerleb pruutpaari ümber, on Indias veidi kummaline, et õhtu tähed jõuavad peole alles päris lõpus. Ning sedagi traditsioonilises pulmas eraldi – peigmees varem ning seejärel pruut. Aga külalised ei lase ennast pruutpaari puudumisest häirida – nad veedavad õhtu süües, suheldes, tantsides ja etteasteid vaadates.

Meelelahutusprogramm on pulmades tihe – laval toimub kogu aeg midagi. Lisaks kõhutantsijale (või kõhutantsijatele) astuvad üles muusikud, lauljad, tannourad, bollywoodi- ja bhangratrupid. India publik armastab suuri ja efektseid numbreid ning aksessuaare – tiibu, lehvikloore, mõõka, trummi peal tantsimist jne. Mõnikord on tantsuvahendid väga erilised – näiteks olen ma tantsinud kahemeetrise läbimõõduga õhupalli sees.

Indias on levinud eksiarvamus, et kõhutants on vene tants ning et kõik tantsijad on venelannad. Nii veedan ma palju aega lava taga selgitustööd tehes, et mis tantsuga tegelikult tegemist on ja kuidas mind teadustada tuleks.

wedding 2

Foto: Suhas Goel

Ja kui ma publiku ette astun, siis meie huvi on vastastikune. Mulle meeldib siinseid pulmakülalisi jälgida: naised muinasjutulistes sarides, vanahärrad südamest tantsimas, punjabide värvilised turbanid ja viimistletud vuntsid, traditsiooniliste rõivastega ehitud lapsukesed… indialased teavad, kuidas pulmi pidada!

Kes tahab aga india pulmadest lähemalt lugeda, võib uurida seda ingliskeelset artiklit.

Advertisements

2 thoughts on “Tantsiks justkui Bollywoodi filmis

  1. Pingback: Like dancing in a Bollywood movie | Safran DanceSafran Dance

  2. Pingback: RaksEstonia vaatab tagasi ja mõtleb edasi | Idamaise tantsu uudiskiri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s