Tants ei solvu

Intervjuu Jamilaga

Ruth Maria Roosi-Ott

Jamila. Foto: Terje Talts.

Jamila. Foto: Terje Talts.

Kati Pruel ehk Jamila kinkis oma südame tantsule juba varases lapsepõlves. Möödunud talvel tähistas ta 20 tantsuaasta täitumist kontserdiga „Inspired 20“. Aastate jooksul on ta tegelenud paljude eri tantsustiilidega. Küsime Jamilalt, mis mõtteid sedavõrd pikk tantsukogemus toob.

Jamila, mis tundega valmistusid „Inspired 20“ kontserdiks?
„Inspired 20“ ürituseks valmistudes tegelesin intensiivselt India tantsuga, mis oli vahepeal pisut kõrvale jäänud. Tundsin, kuidas tants mind ilma igasuguse solvumiseta, et ma vahepeal ta unarusse olen jätnud, avasüli vastu võttis ja mulle rõõmu pakkus.

Jamila. Foto: Oksana Goncharuk.

Jamila. Foto: Oksana Goncharuk.

Mida sa silmas pead, kui ütled, et tants sind ilma solvumiseta vastu võttis?
Tants ei solvu. Loomulikult ei tohiks olla tantsu suhtes lugupidamatu ja sellega hooletult või pühendumuseta ümber käia, kuid tants ei ole inimene, kes solvub, et sa temaga vahepeal ei tegele. Meil on kõigil elus selliseid perioode, kus meil pole võimalik teha kõike, mida tahaksime. Vahel on selle põhjuseks midagi kurba, vahel on midagi ilusat.

Mida ütled neile, kel tantsutee põhjusel või teisel pooleli jäänud on?
Tahan julgustada kõiki ilma igasuguste hirmudeta tantsu juurde naasma, ükskõik, mis põhjusel ka tantsust eemaldutud on. Tõsi, osa asju, mis varem olid kehale harjumuspärased, tuleb uuesti õppima hakata. Teisel puhul on aga tõeliselt hea tunne, kui mäletad või oskad liigutust või kava, mille arvasid ammu kehamälust kadunud olevat.

Jamila. Foto: Terje Talts.

Jamila. Foto: Terje Talts.

Kust tuleb jaks 20 aastat järjest tantsida?
Küllalt raske on 20 aastat järjest tegeleda stabiilselt ühe ja sama koormusega ühe ja sama tantsustiiliga. Siin tuleb abiks ääretult avar ja laia valikuga tantsumaailm. Erinevate stiilidega tutvumine avardab silmaringi, muudab su keha võimekamaks ning värskendab vaimu. Ei tarvitse hüljata seda, mis on sinu suurim kirg, aga uute asjadega tutvumine mõjub vaid positiivselt.

Millest leiad inspiratsiooni, kui lood mõnd uut tantsu?
Ma ei tea, kas inspiratsioon ongi õige sõna, võib-olla on see hoopis instinkt. Mind köidavad ürgsed, vana ja ehtsa energiaga asjad. Näiteks India tantsus on energia liikumine väga oluline ning kui sa vastavat harjutust sooritad, siis tunned kohe, et see on õige asi. See õige tunne inspireerib ka ise midagi tegema. Kui tantse loon, siis tunnetan instinktiivselt, et see on see, see toimib.

Jamila bollywoodi õpilastega. Foto: Oksana Goncharuk.

Jamila bollywoodi õpilastega. Foto: Oksana Goncharuk.

Kuidas end tunned, kui näed oma õpilasi laval sinu koreograafiat esitamas?
Õpilased annavad mulle hetkel vist kõige rohkem indu tegutsemiseks. Mul on õnn tegeleda praegu selliste õpilastega, kes on väga pühendunud. Näiteks emadepäeval puudus pidupäeva tõttu trennist vaid üks õpilane. Ma olin täiesti hämmingus. Kui sul on sellised õpilased, kes on säravate silmadega ootamas, mida sa neile uut lood või õpetad, siis tekib tugev sisemine vajadus midagi head teha. Ja nad teostavad selle tänu oma pühendumusele ka ära ja lõpptulemus on lihtsalt fantastiline. Neid on raske vaadata, sest emotsioonid ei mahu sisse ära ja kipuvad silmaveega välja tulema.

Jamila. Foto: Terje Talts.

Jamila. Foto: Terje Talts.

 

Küsis Ruth Maria Roosi-Ott

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s