Vaaraotants

Vaaraotants Vana-Egiptuses ja tänapäeval

Kaidi Udris

Kaidi Udris. Foto: erakogu.

Kaidi Udris. Foto: erakogu.

Esmamulje

Oma esimese vaaraotantsu õppisin ma 2010.aastal egiptuse kõhutantsufestivalil Hassan Sabeeri käest. See koreograafia oli erinev igasugusest kõhutantsust, mida ma teadsin ja tundsin. Tegelikult oli kõhutantsu selles vähe. See-eest oli seal aga rohkelt jõulisi poose, veidi põrandatehnikat ja väga efektseid kuninglikke liikumismustreid. Vaaraotantsu kursusi on kõhutantsufestivalidel väga vähe, võibolla on põhjuseks see, et teema on paljudele koreograafidele võõras ja nõuab rohkem süvenemist Vana-Egiptuse ajaloosse, arhitektuuri ja tantsukultuuri. Viimastel kuudel olen selle teemaga rohkem tegelenud, kuna sel suvel otsustasime koos Salah Ramboga Tallinnas läbi viia kursuse “Vaarao fusion”.

Ajaloost tantsulavale

Tantsija ja muusiku töö oli Vana-Egiptuses üsna tasuv ning templitantsija amet au sees. Tuhande aasta vanustel templijoonistel Luxoris, Aswanis, Edfus, Saqqaras ja mujal on kujutatud peamiselt ilmalike pidustuste tantsijannasid.

Vana-Egiptuse seinamaaling

Vana-Egiptuse seinamaaling

Tantsul oli oluline osa nii religioossetel kui ka ilmalikel üritustel, nii uhketel linna läbivatel rongkäikudel ka kinnistel õukonnapidudel templiruumides. 19.sajandi egüptoloogid kirjeldasid Vana-Egiptuse tantsijaid kui elegantseid, graatsilisi ja osavaid akrobaate. Tänapäeval seostame me neid spetsiifilise kehakeelega, mis on otseselt võetud templi- ja hauakamrite maalingutelt. Figuuride jalad ja pea on alati profiilis ning ülakeha ja käed otsevaates. Tantsijate kehakeel on nurgeline ja käte asend peegeldab tihti mingeid žeste igapäevaelust (põlvitamine ja vaarao poole kummardamine, pillimäng, lillede korjamine, toidu pakkumine jm.).

13277938_10209682864767217_765037009_n (1)

Tantsijad Sakkara hauakambri seinal.

Selline spetsiifiline templikunst ongi üks peamisi inspiratsiooniallikaid tänapäevases lavatantsus – nurgelised käeasendid, graatsilised ja sujuvad liigutused, teatraalsed tegevused, mis viitavad antiiksele elukorraldusele, ja dramaatiline muusika. Kuna ajaloolased ei ole sellise tantsukeele kunagist eksistentsi suutnud kinnitada, siis kaasaja koreograafide looming ongi suures osas nende isiklik interpretatsioon ja fantaasia.

Klišee ja mitmekesisus

Olen Kairos nüüdseks tantsinud neli aastat ja osalenud mitmes tantsuprojektis, kus olen pidanud vaaraotantsu õppima ja esitama. Tihti on need koreograafiad üksteisega sarnased ja veidi klišee poole kalduvad. Koreograafid pole ju õppinud ajaloo-uurijad. Ajaloo-uurijad pole jällegi õppinud tantsijad. Tegelikult polegi õiget ega valet vaaraotantsu stiili. Mida rohkem on koreograaf kursis Egiptuse templikunstiga ja tolleaegse elukorraldusega, seda rikkalikumad ja põnevamad on ka tema tantsud.

Kairo Ooperimaja kaasaegse tantsu trupp. Foto: erakogu.

Kairo Ooperimaja kaasaegse tantsu trupp. Foto: erakogu.

Näiteks minu ooperitrupi etenduses “Egiptuse naised” lõi meie koreograaf Hatšepsuti tantsu kasutades peamiselt spetsiifilisi materjale Hatšepsuti maailmakuulsast templist Luksori lääne-kaldal Kuningannade orus. Lisaks sellele kasutas ta loomulikul ka meie trupile omast kaasegset tantsu. Minu jaoks jäi siiski puudu naiselik element, võibolla kuna koreograaf on mees. Seeõttu olemegi Salahiga meie kursuse koreograafia teinud mitmekesiseks. Veidi ajaloohõngu templijoonistelt, veidi dünaamilisemat kaasaegset tantsu, veidi efektset show-tantsu ja naiselikku kõhutantsu.

Kaidi ja Salah. Foto: erakogu.

Kaidi ja Salah. Foto: erakogu.

Kõhutantsu seos vaaraotantsuga

Tantsu antropoloogid ei ole vaaraotantsu kõhutantsuga ega kõhutantsu vaaraotantsuga seostanud. On võimalik, et mingil määral need kattusid, kuid seda pole siiani tõestatud. Tänapäeval kasutavad kõhutantsijad oma vaarao-teemalistes etteastetes enamasti kõhutantsutehnikat ja vaarao-stiilis kätepoose, kuid see on pigem Vana-Egiptusest inspireeritud kõhutantsushow kui vaaraotants. Kuna suur osa vaaraodeaegsest tantsukultuurist on ajaloohämaruses ja salapärane, on see teema koreograafidele atraktiivne.

Kaidi ja Salah annavad 2. juulil Tallinnas koreograafiakursuse “Vaarao fusion”.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s