Fakesnake

Maakeeli Libamadu

Ingrid Kaasik

Fakesnake. Foto: Jelena Petrussenko.

Fakesnake. Foto: Jelena Petrussenko.

Nagu teisedki Eestis tegutsevad grupid, oleme ka meie saanud alguse kõhutantsu harrastusest. Juhtus, et ühel külmavõitu talvisel esmaspäeval tuli Sansaara klubi väikeses saalis kokku kümme American Tribal Style‘i (ATS)* huvilist ning tegid algust tribal-tantsuga Tartus. Oli 7.jaanuar 2008. Meie esimene koosseis sai 9-liikmeline: Sirje, Merily, Irina, Ingrid, Diana, Anu, Ingrid (topelt ei kärise), Inga, Kädi, Aljona.

Internetist oli nii tore vaadata erinevaid videosid. Ise tantsima hakates saime juba peale esimest tundi aru, et nii lihtne see kõik ei olegi. Ohh, neid käsi, mis väsimusest tuimaks muutusid, muudkui hoia üleval. Tekkis mõte, et seljas peaks kandma suurt ristpuud, mille külge saaks käed kinni siduda. Niimoodi oleks kogu aeg ilus tantsuasend varnast võtta. Kuid vaatamata kõigele oleme nüüdseks juba üheksandat aastat toimetamas. Ning ei ole see huvi, lust ja rõõm tantsida kuskile kadunud. Siit moraal – harjutamine teeb… noh kui mitte meistriks, siis vähemalt tugevamaks, vastupidavamaks ja osavamaks.

Algus oli muidugi raske. Ega meil polnud ju kuskilt võtta õpetajat, mingeid materjale ka eriti mitte. Esimesena võttis õpetamise raske töö enda kanda Kairi Kivisalu. Eks muidugi läks mõni liigutus meil ka natuke teistmoodi kuid aja jooksul leidsime lisavõimalusi õppimiseks. Inga nuhkis internetis ringi ja tellis terve hunniku erinevaid õppe DVD-sid, millelt saime lisaks uurima ja õppima hakata.

Fakesnake 2008. aastal Sansaara peol. Foto: erakogu.

Fakesnake 2008. aastal Sansaara peol. Foto: erakogu.

Kõik tantsijad teavad, millal on tunne see kõige erilisem – kui saab valmis esimene tõeline tantsukostüüm. Vaat see on juba midagi, ehted ka juurde ning täpselt nagu päris! Ning põhiline, et saab esineda kellelegi. Meie esimene ülesastumine toimus Sansaara kevadpeol 2008. aastal. Esimene koreograafia, mille me kõik koos valmis tegime, kandis nime Kumbakash.

Ikka tuntakse huvi – mis on sinu nimi? Peaaegu aasta jagu eksistentsi ja ei mingit nime, kuhu see küll kõlbab. Nime saime lõpuks valitud novembris 2008. Ja tablade mürtsudes sai temast Fakesnake. Maakeeli võib öelda ka lihtsalt Libamadu.

Jeana (keskel) liitus Fakesnake'iga 2011.aastal. Foto: erakogu.

Jeana (keskel) liitus Fakesnake’iga 2011.aastal. Foto: erakogu.

Eks vahel lihtsalt peab õnne olema. 2011. aastal tuli Tartu Ülikooli oma tööd tegema Jeana Jorgensen kaugelt Ameerikast. Ta otsis võimalust veidi harjutada ATS-i, kuna oli selle tantsustiiliga tegelenud juba päris mitu aastat ja tahtis ikka edasi harjutada. Oi, meie õnn oli piiritu, kui Henna-Katrin ta meie juurde tõi. Jeanal on olemas ka ATS-i õpetaja diplom, ta õppis Carolena Nericcio-Bohlmani käe all. Seetõttu võime vabalt öelda, et oleme õnnesärgis Libamaod.

Fakesnake. Foto: erakogu.

Fakesnake. Foto: erakogu.

Aja jooksul oleme käinud esinemas nii sõprade, sugulaste kui tuttavate juures kui ka teiste tantsuklubide pidudel. Aga ka erinevatel üritustel: Tartu Hansapäevad, Jõgeva linna Hansapäevad, mitmel aastal Altmõisa Maasikafestivalid, Mütofest, erinevate korporatsioonide peod, Viljandi Folk jne. Oleme esinenud ka Vanemuise laval, Tartu Puškini Gümnaasiumi vilistlaste kokkutulekul. Meile endale on meelde jäänud esinemine Kaagvere Eriinternaatkoolis, seal tegime ka väikese töötoa. 2011.aastal käisime väikese koosseisuga Jurmalas orientaalfestivalil Caravan. Meie kindel plaan oli ka edaspidi sellest festivalist osa võtta, kuid kahjuks rohkem ei toimunud. Mitmel korral oleme esinenud ka Tartus Jõekohvikus (Sisevete Saatkond). 2015.aastal oli eriti toredaks Infusion Tallinnas, ühistants koos teiste ATS tantsijatega Eestist, Soomest ja Venemaalt.

Eks elu teeb oma korrektuure, nii ka meie hõimus. Kes leidis uusi väljakutseid, kes uue elukoha, kellel tuli päris uus elu juurde.

Fakesnake. Foto: erakogu.

Fakesnake. Foto: erakogu.

Aga alates 2014. aastast võttis Ingrid Saare endale kohustuse õpetada tribalit veel mõnele neiule. Ning 5 ongi juba 2 aastat vastu pidanud ja pole meie juurest minema jooksnud. Seega käesolevaks momendiks kuulub meie hõimu 5 „vanakest“ ja tasapisi aitame sisse elada ka 5 „noorel“. Ja nagu ikka pildile ei õnnestu kõik koguda.

Ma usun, et kõik meie hõimu liikmed nõustuvad minuga, kui ütlen – ma väga loodan, et Fakesnake´i jätkub veel paljudeks aastateks. Pole tähtsust vanusel, kehakaalul ega ühelgi teisel asjal, põhiline on tahe. Ja seda meil peaks jätkuma.

Tänu tantsule oleme leidnud palju uusi ja toredaid sõpru. Päris tõsi kui öeldakse, et liikumises on elu. Aitähh kõikidele tantsugruppidele, kes meid enda pidudele kutsunud on. Me tuleme alati rõõmuga. No nii umbes järgnevad 50 aastat kindlasti veel 🙂

Fakesnake kummardab ja tänab. Foto: erakogu.

Fakesnake kummardab ja tänab. Foto: erakogu.

* ATS on American Tribal Style, mille alusepanijaks Carolena Nericcio-Bohlman eelmise sajandi 70ndatel aastatel.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s