Tantsu magus vägi vormida elusid

Zumzumi lugu

Küllike Klaos

Zumzum 2015.aasta kevadkontserdil. Foto: erakogu

Zumzum 2015.aasta kevadkontserdil. Foto: erakogu

Nagu iga muinasjutt algab millestki, nii algab ka meie lugu …elas kord Eva Vellesaar, kellele peale muude põnevate asjade meeldis ka tantsida. Noore inimesena, kes tahab kõike teada ja kogeda, tegeles Eva moderntantsuga, breiktantsuga, isegi peotantsuga. Olles õppinud erinevaid tantsustiile, viis uudishimu aastal 2002 Eva lummava kõhutantsuni. Tema kõhutantsu algpunktiks sai DanceAct, kust siis esimene kogemus kauni idamaise tantsuga.

Tantsumaagia etendus "Loitsu vägi" aastal 2008. Foto: erakogu.

Tantsumaagia etendus “Loitsu vägi” aastal 2008. Foto: erakogu.

Peagi sai alguse tantsutrupp Nayika, mis esialgu keskendus kõhutantsule. Hiljem kasvas sellest välja veel uusi tantse ning stiile, nagu üle maailma erinevate põlisrahvaste tantse kombineeriv hõimutants, rändava rahva- mustlastants, nuusutati hispaanialikke rütme ning valmis iidsete keltide kultuurile ja mütoloogiale pühendatud metsik, maagiline tantsukava Loitsu vägi. Tantsutrupi nimeks sai Tantsumaagia, selle trupiga käidi esinemas kuni aastani 2010. Läbi erinevate tantsustiilide jõudis kohale arusaamine, et olenemata tantsuliigist on tantsu olemus üks suur rõõm ja lastes sellel voolata läbi enda, vormib tants nii keha kui hinge ja kõike meid ümbritsevat. Rõõm tantsust ja tantsu elusidmuutev vägi ehk sõna tantsumaagia iseloomustabki kokkuvõtvalt tantsu rolli nii Eva elus kui tema loomingus ning juhendamises.

Eva Vellesaar Tantsumaagia esinemisel 2007.aasta. Foto: erakogu.

Eva Vellesaar Tantsumaagia esinemisel 2007.aasta. Foto: erakogu.

Mitmete soodustavate asjade kokkulangemisel tekkis Eval mõte hakata rõõmu idamaisest tantsust jagama ka õpetamise läbi. Siitkohalt aastast 2005 sai alguse ka Zumzum. See toimus pea 12 aastat tagasi veebruaris, kui Eva lisas kuulutuse, et ootab kõhutantsuhuvilisi Laki tänava aeroobikasaali. Muidugi oli huvilisi, seesamune teksti kirjutaja oli esimene ja mõned natuke hiljem lisandunud huvilised tantsivad tänaseni. Me oleme nende aastate jooksul palju koos läbi elanud, kogenud ja õppinud. Meile meeldib koos käia, tantsida ja me ei ole nagu tavapärane treeningrühm, vaid oleme sõbrad, kes üksteist toetavad nii heas kui ka raskustes. Seltskond on kirju; on raamatupidajaid ja raamatukogutöötajaid, on lasteaednikke ja personalitöötajaid, on ostjaid-müüjaid, okuliste, meigikunstnike ja veel erinevate elukutsete esindajaid. Kes teab, võibolla leiab keegi oma tõelise kutsumuse just tänu tantsu muutvale väele.

Zumzum 2012.aasta kevadkontserdil. Foto: erakogu.

Zumzum 2012.aasta kevadkontserdil. Foto: erakogu.

Meie treeningud algavad sügisel ja lõppevad Salme Kultuurikeskuses kevadkontsertitega. Meie uus traditsioon on suvel teha aktiivne suvine laager, kus siis tegeleme intensiivselt tantsuga ning puhkame ja lõõgastume koos. Jõulupeod ja kevadpeod on ka meie tava läbi aastate. Meie väikest seltskonda on palutud esinema erinevatel sünnipäevadel, pidudel ja suvepäevadel. See vürtsitab kõikide tantsijate hinge, sest on põnev näidata teistele, mida oleme õppinud ja seda loomulikult lummavates kostüümides. Peale kõhutantsu on lisandunud meile ka aafrika tants stiilses kostüümis. Meie kirju seltskonnaga võib alati liituda keegi, kes tunneb, et tahab lisaks keha ja hinge vormivale hobile ka sellisesse lahedasse kogukonda kuuluda. Meile viimasena, umbes poolteist aastat tagasi, lisandunud inimene tunneb ennast väga hästi ja on omandanud kiiresti ka oskused tänu Eva individuaalsele lähenemisele uuele tantsijale.

Zumzum 2016.aasta kevadkontserdil. Foto: erakogu.

Zumzum 2016.aasta kevadkontserdil. Foto: erakogu.

Peale selle, et oleme nende aastate jooksul tantsinud, panime ka Eva mehele, temast sai Eva Vellesaar-Mälk. Me teadsime ja kartsime, et mis on meid ootamas, Eva lapsed? Hirm jääda ilma võimalusest olla koos. Ja need lapsed on tulnud, neid on juba kaks, aga meie treeningud said tehtud, esinemised esinetud. Evaga koos planeerisime elu ümber. Oli armas aeg oodata laste sündi, tegime seda kõik koos.

Selline on meie Zumzum, mis tõlkes tähendab magus paradiisinektar.

Zumzum 2015.aasta kevadkontserdil. Foto: Oksana Goncharuk.

Zumzum 2015.aasta kevadkontserdil. Foto: Oksana Goncharuk.

Tants on muutnud Eva elu täielikult. Tantsust sai alguse huvi laval toimuva “köögipoole” vastu ja sellest tiivustatuna läks ta teist korda kõrgkooli õppima stsenograafiat, peagi saab temast diplomeeritud lavastuskunstnik. Peale lavakujunduse kavandab ta ka tantsukostüüme, on kujundanud konverentsiruume ja uued väljakutsed on juba ootamas.

Meie muinasjutu lõpp on meie kõigi enda kujundada, aga põhiline on see, et me armastame tantsida ja teha seda koos toredate inimestega ja tänades Evat!

Juba 12 aastat lõppeb meie treening tänades ühises ringis- täname neid, kes tantsisid meist paremal, täname neid, kes tantsisid meist vasakul, täname maad, millel me tantsisime, täname muusikat, mida me kuulasime ja täname oma õpetajat!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s