“Tants teeb naisest naise”

Idamaise tantsu rühm “Yaarian”

Karin Kaigas

Karin Kaigas, Yaarian. Foto: erakogu.

Karin Kaigas, Yaarianis kuni 2015 aastani. Võimalused muutusid, aga mälestused ja hing jäi… Foto: erakogu.

Naine oma põhiolemuses loob ilu kõikjale, kus ta käib. Lõuna-Eesti väikelinnas Räpinas tegutsev idamaise tantsu rühm Yaarian on kooslus eesti naise tantsimise soovist ja idamaise võlu otsingust. Rühma nimi (Yaarian ehk sõprus) ei sündinud mitte nii väga rõhutades tantsustiilile omast glamuuri või eksootilist naisideaali, vaid teadmises, et väikese koha ühtekuuluvus ja sõprus on ehmatavalt teistsugust rada liikuva tantsurühma püsima jäämise alus ja koos tegutsemise edu allikas. Ühiselt kavandatakse tantsijate esinemiskostüümid, mis ka oma nobedate näppude abil reaalsuseks luuakse.

Yaariani juubelipidu 2016.aasta novembris. Foto: erakogu.

Yaariani juubelipidu 2016.aasta novembris. Foto: erakogu.

Tants teeb naisest naise, ütleb kõnekäänd. Yaariani poolt harrastatav kõhutants ei anna ainsatki võimalust selles kahelda. Räpina naised koondusid viis aastat tagasi treener Riina Kikase käe alla ning said aimu idamaisest muusikast, liikumisest ja tradistioonidest ning viisidest väljendada eksootilist  naiselikkust. Selgus, et vaimustus oma hobi vastu ning selle sobitamine oma ajakavasse hajutab igapäevase rutiini ning lisanduva kasutegurina põimub loomingulisus füüsiselt vajaliku liikumisega.

Yaarian 2012.aastal.Foto: erakogu.

Yaarian 2012.aastal.Foto: erakogu.

Yaariani koosseis on aja jooksul muutunud nii arvulises kui ka liikmelises koosseisus. Elu korrigeerib võimalusi, nii nagu ikka ja igas valdkonnas, aga ka Yaarian kohandub vastavalt olemasolevatele ressurssidele. On proovitud ja kombineeritud erinevaid idamaiseid tantsustiile ning toodud oma nägemus ja tõlgendus idamaisest tantsust publiku ette nii kohaliku vallalinna üritustel, erinevatel juubeli-, ranna- ja jõulupidudel ning rõõmuga võetud vastu väljakutsed näidata end ka väljaspool kodulinna piire.

Yaarian 2013.aastal Sansaara kevadkontserdil. Foto:erakogu.

Yaarian 2013.aastal Sansaara kevadkontserdil. Foto:erakogu.

Hea läbisaamine ja meeleolukad lõimumispeod on teiste Lõuna-Eestis idamaist tantsu harrastavate rühmadega. Värviküllane ning meeldejääv mälestus jääb novembrikuus peetud Yaariani juubelipeost, millest olid kutsutud osa saama kõik huvitatud, kaasaarvatud erinevad tantusrühmad vallalinnast ning head sõbrad idamaise tantsu harrastajate seas.

Yaarian Akste järve peol 2013.aastal. Foto: erakogu.

Yaarian Akste järve peol 2013.aastal. Foto: erakogu.

Idamaine tantsija on omanäoline ja ainulaadne. Peab olema kirge, et pühenduda ja jätkata tavapärasele eestlasele pisut kõhklusi tekitavat tantsustiili. Viimaste aastate alustala tantsulisele jätkusuutlikusele on olnud Ingrid Veske. Suut tänu treenerile, kes käies mitmekümnete kilomeetrite tagant Tartust, leiab soovi ja aega jagada oma kogemusi ning vormida ja viimistleda trennides saadud tulemused lavalaudade vääriliseks.

Yaarian Raihana kevadpeol 2015.aastal.Foto: erakogu.

Yaarian Raihana kevadpeol 2015.aastal.Foto: erakogu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s